התורה שבכתב ומדיטציה יהודית

אין דבר כואב מכך שרב הגלוי על הנסתר מהמקור המרכזי העוסק בנבואה – התנ"ך. חיפוש שיטות המדיטציה היהודיות הקדומות שאמורות להוביל לנבואה לא רק שלא יניב כל מידע מעשי שימושי, אלא אפילו מציג תמונה סותרת שמעמיקה את חוסר הוודאות.

אם נבדוק איך רובם של הנביאים התחילו להתנבא, תתקבל תמונה של נבואה שמגיע בצורה לא צפויה, או נבואה שנראה כאילו התחילה ללא כל הכנה, בלי אימון, מדיטציה יהודית או כל הכנה אחרת. נניח בצד את אילו ששמעו דיבור בלי שיכתב עליהם כל פרט מקדים, כגון אדם, נח, אברהם, אלדד ומידד או כל הנביאים האחרונים. אפילו אלו בהם ישנו רקע, עדיין נראה שהנבואה הגיע באופן לא צפוי: משה "נתקל" בסנה. שמואל שמע את קולו של עלי כששכב לישון ועוד.

אבל אל מול תמונה זו, בה הנבואה מגיעה באופן לא צפוי לאנשים שגם אם ראויים, הרי שלא עשו הכנה לזה. נראה משאול שישנם בתי ספר לנבואה ובהם חבלי נביאים או בני הנביאים מתכוננים ומתאמנים לקראת קבלת נבואה. כלומר ישנם דברים מסויימים שעל החפץ לקבל נבואה לעשות, ובני הנביאים התקבצו כדי לקיים אותם ביחד. אלא שמלבד שאול, שגם הוא יוצא מהכלל, לא ברור האם תלמידים אילו זכו לנבואה, והאם היא אכן הגיע בעקבות שייכותם לחבלי נביאים או מסיבה אחרת.

השיטה המצוייה ביותר לקבלת נבואה, שכן מוזכרת בפירוש, לצערינו אינה מעשית, והיא להדבק בנביא. בדרך זו שבעים הזקנים קיבלו נבואה ממשה, שאול משמואל ואלישע מאליהו. גם דורו של שמואל סבל מכך שהנבואה כנראה שנעלמה, והיה זה שמואל שחידש אותה במקרה ורק בעקבותיו קמו חבלי הנביאים.

המקרים מהם ניתן לחלץ הוראות מעשיות לקבלת נבואה, הם כדוגמת אלישע שנעזר בנגינה כדי לקבל נבואה. או להבדיל בלעם שהקריב קורבנות. אלא שבשני המקרים מדובר בנביאים ותיקים ומנוסים שהראשון היה צריך רק להעביר מעליו את הרוח הרעה, והשני מקרה מיוחד.

כך שאין לנו אלא לסכם שלצערנו רב הנסתר על הגלוי בחקר הנבואה מהתנ"ך, וכפי שציינו, כל ניסיון לדלות משם שיטות מדיטציה יהודיות "בדוקות", כנראה שאינו עומד במבחן הכתוב.

הזמנה להגיב ולהאיר
אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מדיטציה יהודית
התבודדות כדי להיות כלום

סִפְּרוּ לִי שֶׁאָמַר, שֶׁ מִּקָּטן וְעַד גָּדוֹל אִי אֶפְשָׁר לִהְיוֹת אִישׁ כָּשֵׁר בֶּאֱמֶת, כִּי אִם עַל יְדֵי הִתְבּוֹדְדוּת וְהָיָה מַזְכִּיר כַּמָּה וְכַמָּה צַדִּיקִים מְפֻרְסָמִים אֲמִתִּיִּים וְאָמַר, שֶׁ כֻּלָּם לא בָּאוּ לְמַדְרֵגָתָם כִּי אִם עַל יְדֵי הִתְבּוֹדְדוּת…(ליקוטי מוהר"ן, ק) סביר להניח שאם נשאל אנשים ברחוב לגבי מדיטציה יהודית הם מייד יצינו …

מדיטציה יהודית
הביטחון בסלילת דרך יחודית

מִי זֶה הָאִישׁ, יְרֵא ה', יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר. את רשימת הפסוקים להתבוננות בחרתי לפתוח בפסוק מתהילים כ"ה שנוגע באופן ישיר לאתר זה ולניסיון לבנות מאגר של טכניקות להתבוננות יהודית וגישות שונות למדיטציות יהודית. כפי שכבר נכתב, יש צורך בתעוזה ובחינה תמידית כדי לחדש דרך ביהדות, שכן בעניינים שברוח, מעוף כנף פרפר …

מדיטציה יהודית
חב"ת ומדיטציה יהודית

כפי שנכתב פעמים רבות, הרצון לחקור את הדרכים לנבואה, ואת שיטות המדיטציה היהודית הקדומה מובילה למבוי סתום. חקירה מדוקדקת וזהירה תעלה שהיו שיטות שכאלו, אלא שהם אינם מתועדות משום מקום, וכל ניסיון להציע שיטות שכאילו הוא או טריוויאלי ומציין טכניקות מתבקשות, או בגדר המצאות של החוקר, או גיור ואימוץ של …