מורכבות המונח מדיטציה היהודית

מדיטציה יהודית הינו שם לא מוצלח לענף מהותי מתחדש בעבודת האל של היהודי המאמין, של "רוחניקים" הישראלים ושל תרבויות ניו' אייגיות בעלי זיקה יהודית.

אין כל ספק שבימי קדם עסקו היהודים המאמינים ששאפו לקדושה ולנבואה בסוג כלשהו של מדיטציה, אלא שמלבד רמזים סתומים ותיאורים חסרים, כגון "נגן המנגן" או השהייה של החסידים הראשונים, לא נותרו עדויות שמאפשרות שחזור של הפרקטיקות המדיטטיביות של היהודים בימי קדם. עיסוק זה בא לידי ביטוי אזכורים שונים המופיעים כבר בתנ"ך וממשיכים לאורך התלמוד והספרות המדרשית. אלא שאין כל אפשרות לשחזר בדיוק מה היו הטכניקות בהם השתמשו, ו"מדעי הרוח" אבדו במשך השנים ואף נדחקו במכוון מתוך צורך לעגן את אורח החיים הדתי הנדרש כדי להתמודד עם סכנות הרוח המשוטטת בתקופה של חולאי הגלות.

מאז שחדרו האמונות מהמזרח, ובראשם התרבות הבודהיסטית, התגבר העיסוק של התרבות המערבית במדיטציות שונות, וכתוצאה מזה גם החיפוש אחרי מדיטציה "יהודית". דבר זה גרם למספר אנשים לנסות לשחזר את אותם הפרקטיקות העתיקות שאבדו. חלקם יצרו טכניקות לאור תובנות פסיכולוגיות, חלקם ניסו לשחזר באופן כזה או אחר מרסיסי המילים הפזורים, חלקם בדו שיטות מליבם, חלקם גיירו מדיטציות מתרבויות אחרות וחלקם סברו שיש לאמץ שיטות שעובדות, גם אם מקורם בתרבויות זרות.

מכיוון שמאחרי המונח "מדיטציה יהודית" כלולים זרמים רבים בעלי מטרות שונות, נוצר מצב בו ישנם רבים הטוענים שהצליחו לחשוף או ליצור שיטות מדיטטיביות יהודיות, שפעמים סותרות אחת את השניה, ופעמים אינם אלא יצירה שאין מקומה בעולמו של היהודי השואף אל הקודש, כפי שוודאי היתה המדיטציה היהודית בימי טהרתה.

נוכחותה של המדיטיצה היהודית בימי קדם לא נבע רק מתשוקה אישית של האדם השואף להתקרב לאלוהות, אלא כנראה שהיתה תרגול הכרחי לאילו ששאפו לרוח הקודש ולנבואה. וכיום, כאשר אחיזת הברזל של מערכות הגנה הגלותיות מתחילים להיסדק לאור הרוח הישראלית המקורית החוזרת לנשב, חוזר הצורך לחדש את הדרכים לעבר אותו קשר בו האדם זכה לשמוע את קולו של האלוקות, ומתוך כך חודש הצורך לברר את הפרקטיקות המדיטטיביות שיסיעו ליהודי המאמין להעפיל מחדש לגבהי הקדושה אליהם מסוגל ונועד.

אלא שמדיטציה יהודית הינו שם לא מוצלח לענף מהותי מתחדש בעבודת האל של היהודי המאמין, אך בגלל שטרם בורר שם המסוגל לקשר בין התרגולות הטכניות המוכרות בעיקר מתרבויות זרות, לבין שאיפת הקודש היחודית למאמין, בשל זאת נאלץ בינתיים להסתפק במונח זה.

אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מדיטציה יהודית
הדרך לעורר התפעלות

אחת משיטות המדיטציה היהודית, המופיעה פעם אחר פעם לאורך הדורות, היא הדרישה הפנימית לעורר התפעלות באמצעות התבוננות בגדלות האל. פעמים שמביאים את השיטה זו מתוך מטרה להגיע ליראה ולפעמים כדי להגיע לאהבה. בשניהם פועל אותו העיקרון, וההבדל הוא בתשומת הלב: אם מעוניינים להגיע ליראה מביטים עד כמה הדברים מדוייקים, וכל סטיה קלה …

מדיטציה יהודית
מדאנה ידבנו ליבו

די לקרוא את הפסוקים הראשונים כדי לראות מייד כיצד אנו נקראים להתעורר ולהיות מודעים לדינמיקה של התודעה המשטה בעולם: דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְיִקְחוּ-לִי תְּרוּמָה:  מֵאֵת כָּל-אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ, תִּקְחוּ אֶת-תְּרוּמָתִי. וְזֹאת, הַתְּרוּמָה, אֲשֶׁר תִּקְחוּ, מֵאִתָּם… בקריאה פשטנית נראה שיש טעות בפסוק: למה בני ישראל נקראים לקחת תרומה לה' ולא לתת תרומה. …

מדיטציה יהודית
לשמוע את עצמך והסביבה

וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן, חֹתֵן מֹשֶׁה, אֵת כָּל-אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹהִים לְמֹשֶׁה… וַיֹּאמֶר, אֶל-מֹשֶׁה, אֲנִי חֹתֶנְךָ יִתְרוֹ, בָּא אֵלֶיךָ; וְאִשְׁתְּךָ–וּשְׁנֵי בָנֶיהָ, עִמָּהּ… וַיְסַפֵּר מֹשֶׁה, לְחֹתְנוֹ, אֵת כָּל… וַיִּחַדְּ יִתְרוֹ עַל כָּל-הַטּוֹבָה, אֲשֶׁר-עָשָׂה יְהוָה לְיִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר הִצִּילוֹ, מִיַּד מִצְרָיִם. וַיֹּאמֶר, יִתְרוֹ, בָּרוּךְ ה' אֲשֶׁר הִצִּיל אֶתְכֶם מִיַּד מִצְרַיִם וּמִיַּד פַּרְעֹה:  אֲשֶׁר הִצִּיל אֶת-הָעָם, מִתַּחַת יַד-מִצְרָיִם. …