חסד יסובבנו

פעמים שהאדם מחפש ומוצא לו פסוק ופעמים שהפסוק עולה מעליו. את מעשי החסידים הראשונים, השוהים שעה קודם התפילה אני מסיים באמירת מספר משפטי תודה ותפילה כדי לזכור, לייחל ולהשפיע טוב. ובסיומם בלי שאבחר בזה מתנגן בי הפסוק "הבוטח בה' חסד יסובבנו" (תהילים לב י).

רַבִּים מַכְאוֹבִים לָרָשָׁע, וְהַבּוֹטֵחַ בַּה' חֶסֶד יְסוֹבְבֶנּוּ.

יש דבר מוזר בפסוק הזה, שבמבט ראשון נראה כאילו הוא מעמיד שני ניגודים אחד מול השני: הרשע החווה מכאובים ומולו הבוטח בה' הנהנה מחסד. אלא שקריאה שטחית זו מחמיצה את האמת הנפלאה שבפסוק. כי הפסוק אינו מבטיח לבוטח באלוהים שלא יחווה מכאובים, הוא אפילו אינו מעמיד את הרשע כניגוד לבוטח. ישנם פרשנים שאף תיארו את הפסוק כפונה לאדם אחד: לרשע הבוטח בה', בזמן שחווה את המכאובים.

מה שפסוק זה בא להראות שאותו הביטחון בטוב המוחלט, בא לידי ביטוי בקבלת החיים כפי שהם, וההבנה שהחיים הם בדיוק כפי שהם אמורים להיות ברגע זה, ושרגע זה אינו אלא מהות החסד. כלומר לא משנה מי אתה ומה אתה חווה, עצם הביטחון בכוח עליון המשפיע לכל אחד בדיוק את מה שהוא אמור לחוות הוא הביטחון הגדול ביותר באלוהים.

וכאן מגיע המסר הנפלא הנובע מהפסוק, שאותה תפיסת עולם המבינה שהחיים הם בדיוק כפי שהם אמורים להיות, היא המאפשרת לאדם לראות את החסד בכל רגע ורגע. הרגע הזה הוא כך וטוב שהוא כך כי כך הוא אמור להיות. זה לא אומר שאתה לא אמור לפעול לשנות את העתיד, אבל אתה לומד להיות אסיר תודה על החסד שסובב אותך ברגע זה, בדיוק כפי שהוא עכשיו.

לכן פסוק זה מובא פעמים רבות כפסוק מרכזי להביע ולהפנים ביטחון באלוהים, ומתוך כך הוא שימש ומשמש כפסוק להתבוננות ולחיזוק הכרת הטוב ומהווה מנטרה, או יעד להתבוננות במדיטציות יהודיות.

 

 

אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פסוקי התבוננות
העונג כמזכך הרצון

וְהִתְעַנַּג עַל ה' וְיִתֶּן לְךָ מִשְׁאֲלֹת לִבֶּךָ פסוק זה הינו פסוק המכיל אמת עמוקה לגבי הדרך בה, בעזרת התבוננות, יכול האדם להעמיק בעצמו את התשוקה לקדושה, ולעצב את האישיות בצורה בה "חפצי קרבת אלוהים" מעוניינים לחיות. התבוננות בפסוק מציגה פירוש נפלא שמכוון את האדם כיצד לעבוד עבודה רוחנית בדרכו להפך לעבד ה'. …

פסוקי התבוננות
השמעני בבוקר… דרך זו אלך

כבר הוצג פסוק המחזק את ידיו של מי שמנסה לסלול לו דרך חדשה ישנה לעבודת האל. פסוק נוסף שכזה משמש כפתיח למדיטצית בוקר, מדיטציה יהודית שנועדה כדרכם של החסידים הראשונים לשהות לפני התפילה כדי להתנקות, להתבונן ולכוון את עצמו בדרך הנכונה. הַשְׁמִיעֵנִי בַבֹּקֶר חַסְדֶּךָ כִּי בְךָ בָטָחְתִּי הוֹדִיעֵנִי דֶּרֶךְ זוּ …

מדיטציה יהודית בפרשה ובזמן
שינוי, אבל בנחת

ולמרות ש"אין המקרא יוצא מידי פשוטו", פרשת השבוע עקב הופיעו הפסוקים… כִּי תֹאמַר בִּלְבָבְךָ, רַבִּים הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה מִמֶּנִּי; אֵיכָה אוּכַל, לְהוֹרִישָׁם… לֹא תִירָא, מֵהֶם… מְעַט מְעָט: לֹא תוּכַל כַּלֹּתָם מַהֵר, פֶּן-תִּרְבֶּה עָלֶיךָ חַיַּת הַשָּׂדֶה כל אחד מאיתנו חווה מצב בו הוא מתבונן אל תוכו, ונבהל לראות את הפערים בינו לבין המקום …